Тема. Оскар Уайльд.
Казка “Хлопчик-зірка”. Безмежна велич людської краси. Любов до матері – одна з
визначальних цінностей життя.
Мета: розкрити гуманістичний зміст казки, моральні цінності,
втілені в ній,
вчити визначати головну думку прочитаного, працювати з текстом
художнього твору: ставити питання, підбирати цитати, встановлювати послідовність
подій; формувати вміння висловлювати враження і власне ставлення до подій
твору; вміння оцінювати вчинки казкових персонажів, моральні якості; виховувати
людяність, співчутливість, розкрити значення кохання в житті людини..
Проти, Боже, прости, мамо,
Коли що було не так,
Хоч покаятись – це мало,
Та усе ж це добрий знак.
Хід уроку
І Оголошення теми і мети уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Розповідь вчителем Легенди про Любов
Колись, дуже давно, на Землі був острів, на якому мешкали усі духовні
цінності. Та одного разу вони зауважили, що острів почав опускатись під воду.
Усі цінності сіли на свої кораблі і поплили світ за очі. Залишилась тільки
Любов.
Вона чекала до останнього, але коли вже чекати було нічого, їй теж
закортіло податися геть. Тоді вона звернулась до Багатства і попросилась до
нього на корабель. Але Багатство відповіло:
– На моєму кораблі багато дорогоцінностей і золота, для тебе тут не вистачить
місця.
Коли повз пропливав корабель Суму, вона попросилась до нього, але той
відповів:
– Вибач, Любове, я такий сумний, мені треба завжди залишатися на самоті.
Тоді Любов побачила корабель Гордості і попросила про допомогу її, але та
сказала, що Любов порушить гармонію на її кораблі.
Поруч пропливала Радість, але вона така була перейнята веселощами, що
навіть не почула, як її кликала Любов.
Тоді Любов впала у відчай. Але раптом вона почула голос десь позаду:
– Ходімо, Любове, я заберу тебе з собою.
Любов озирнулася і побачила старого. Він довіз її до суші, і коли старий
поплив, Любов спохопилась, адже вона забула запитати його ім'я.
Тоді вона звернулась до Знання:
– Скажи, Знання, хто врятував мене? Хто був цей старий?
Знання подивилось на Любов:
– Це був Час.
– Час? – перепитала Любов. – Але чому він врятував мене?
Знання ще раз поглянуло на Любов, потім вдалеч, куда поплив старий:
– Тому що тільки Час відає, якою важливою в житті є Любов.
Що таке літературна казка?
Актуалізація опорних
знань
Що літературна казка взяла від казки народної?
Яку боротьбу показано у казках?
Чим схожі усі казки світу?
Кого з письменників казкарів ви знаєте?
Назвіть літературні казки, які ви читали.
Кожна людина повинна
мати у своєму житті певну мету,
ніколи не забувати свій рідний край і завжди цінувати і поважати своїх
батьків. А ще вона повинна робити все для того, щоб прославити свою
батьківщину.
Була зимова ніч, стояв
пекучий мороз. Сніг товстою ковдрою покривав землю й гілля дерев, і коли двоє
бідних Лісорубів продиралися крізь хащі, навкруги, потріскуючи, ламались
перемерзлі галузки, а коли вони підійшли до Гірського водоспаду, то побачили,
що він нерухомо завис, бо його поцілувала Крижана Королева. Був такий холод, що
навіть звірі й пташки не знали, як його перебути.І ось такої морозної ночі
сталося диво. З неба впала зірка, і Лісоруби кинулись на її пошуки.
Що ж трапилось далі?
Цікаво? Про це ми дізнаємось, коли прочитаємо казку О. Уайльда “Хлопчик-зірка”.
Та спочатку давайте пригадаємо дещо.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІV. Опрацювання нового матеріалу.
·
Хто автор
казки “Хлопчик-зірка”?
·
Що найбільше цінував у житті
О.Уайльд і чого він цурався?
·
А чому казка розпочинається
описом зими?
·
Чому
лісоруби так зраділи, угледівши падаючу зірку? Яке бажання штовхає їх на пошуки
зірки?
·
Що знайшли лісоруби в лісі?
·
Чи зраділи лісоруби знахідці?
·
Чому лісоруб вирішив взяти собі
знайдену дитину?
·
Товариш лісоруба називає його
вчинок «дурістю та м’якосердям». А як би ви назвали вчинок Лісоруба?
·
Що ви можете сказати про Лісоруба та його дружину?
·
Як ставилися у сім’ї лісоруба до
Хлопчика-зірки?
·
Чим він відрізнявся від інших
дітей лісоруба?
·
Що принесла краса Хлопчику-зірці?
Як ставився він до оточуючих
·
Яким зовні був Хлопчик-зірка, з
чим порівнює його автор?
·
А яким було серце у Хлопчика-зірки?
·
Так, у Хлопчика-зірки було
кам’яне серце. Як ви розумієте вислів “кам’яне серце”?
2 . Бесіда.
З яким квітами прирівнює автор
героя?
Напишіть на листках квітки як поводив себе герой.
Жорстокість,
гордість, себелюбство, грубість, зневага, ненависть, зло.
Як може
називатися така квітка?
Що вона
символізує?
Чи може
людина, котра любить тільки себе, бути гарною?
3«Мозковий штурм»
Що є
найціннішим в житті людини?
Що потрібно
людині, щоб вона була красивою?
4. Бесіда
ü Який,
на вашу думку, вчинок Хлопчика-зірки найганебніший? Знайдіть у тексті цей
епізод. (Приниження матері)
ü А що
відчуває Хлопчик-зірка?
ü Чи
відчував хлопчик докори сумління, коли старчиха пішла?
ü Чому діти не захотіли гратися з ним?
ü Хіба не можна гратися з некрасивими?
ü Чи усвідомив Хлопчик-зірка свою провину? Доведіть цитатою з тексту.
ü Як би ви відповіли на запитання Лісорубової доньки: «Чи ж то найбільше горе
– втратити свою вроду?»
ü Що вирішив зробити герой. Чому?
Передайте
від імені героя, як до нього ставилися звірі у лісі.
“Естафета” -
передай право голосу іншим.
коноплянка; білочка; кріт.
Робота в
групах
1.Напишіть
лист-пораду Хлопчику-зірці.
2. Напишіть
лист-підтримку Хлопчику-зірці.
3. Хто першим допоміг Хлопчику-зірці у важкий час. Чому?
4. Коли і чому краса повернулася до героя?
5. Коли Хлопчик-зірка відчув себе щасливим?
Коли й чому краса повернулась до Хлопчика-зірки?
Краса повернулась до героя, але чи правильно буде сказати, що Хлопчик-зірка став таким, як колись?
Що незвичайного побачив хлопчик у своїх очах?
Як спокутує свою провину перед матір'ю Хлопчик-зірка?
Чи змінився Хлопчик-зірка душею?
Чим казка «Хлопчик-зірка» схожа на народну казку?
Чим, на вашу думку, фінал казки О.Уайльда відрізняється від фіналу народних казок?
Яка головна думка казки Оскара Вайльда?
Чому навчив вас цей твір? (Свідомо не чинити зла ніколи і нікому; шанувати матір і батька; співчувати чужому горю).
Краса повернулась до героя, але чи правильно буде сказати, що Хлопчик-зірка став таким, як колись?
Що незвичайного побачив хлопчик у своїх очах?
Як спокутує свою провину перед матір'ю Хлопчик-зірка?
Чи змінився Хлопчик-зірка душею?
Чим казка «Хлопчик-зірка» схожа на народну казку?
Чим, на вашу думку, фінал казки О.Уайльда відрізняється від фіналу народних казок?
Яка головна думка казки Оскара Вайльда?
Чому навчив вас цей твір? (Свідомо не чинити зла ніколи і нікому; шанувати матір і батька; співчувати чужому горю).
Підсумок уроку.
Спробуймо передати поступки героя
кольорами листків квітки.
У центрі квітки напишемо найщиріші слова для матусі?
У чому ж найбільша цінність людського життя?
Що робить людину по-справжньому красивою?
Як ви розумієте епіграф уроку?
Домашнє завдання.
намалювати ілюстрації до казки
(за можливістю й бажанням).
підібрати 3-4 прислів’я, які
відображають думку казки
Немає коментарів:
Дописати коментар